Моята идея и цел е да направя максимално истински нещата. Не се стремя да са модерни или шокиращи. Базирам творбите си на най-простите сюжети. Това каза художникът Красимир Желев, който подреди изложба живопис в Сарафската къща в Самоков.
Експозицията бе официално открита от самоковския художник Георги Георгиев, който е и куратор. Той поздрави Желев и посочи, че творбите му заслужават да бъдат видени.
Ревю на кимона, изложби на калиграфия, съвременно японско изкуство и икебана са сред първите събития в тазгодишната програма на „Дни на японската култура в България“. Тази есен в програмата предстоят 23 събития в седем града на страната – София, Пловдив, Варна, Велико Търново, Плевен, Стара Загора, Казанлък, съобщават организаторите.
Юбилейната програма отбелязват три годишнини в двустранните отношения между Япония и България през 2024 г. – 115 години от първите официални контакти между двете държави, 85 години от установяване на дипломатически отношения и 65 години от тяхното възстановяване. За много от събитията ще гостуват изтъкнати японски артисти, което ще позволи на българите да се докоснат до очарованието на японската култура по най-автентичен начин, посочват организаторите от посол
Найджъл Кенеди ще има концерти на 13 февруари в София, в зала 1 на НДК, и на 15 февруари – във Варна (Дворец на културата и спорта), съобщават от „София мюзик ентърпрайсис“ (СМЕ).
По думите им българската публика ще има уникалната възможност отново да преживее магията на Найджъл Кенеди:
„Той е музикален новатор и истински феномен в света на класическата музика. Признат за един от най-талантливите и експресивни цигулари на нашето време, Кенеди е артист, който не се страхува да излезе извън рамките и да вдъхне нов живот на класическите произведения. Кенеди е не само изпълнител, но и композитор с ясно изразен почерк, който залага на мелодични линии и ритмична структура, позволяваща на всяка нота да докосне слушателя“.
„Музиката е място, където душите ни се среща
Габровският камерен оркестър ще изнесе концерт на открито на 7 август в Габрово, съобщават от музикалната формация.
„Събитието ще се състои на лятната сцена на Дома на културата, от южната страна пред сградата на „Имка“ и е от лятната програма на състави от Габровския камерен оркестър. Входът за концерта е свободен, а при неподходящо време програмата ще бъде изнесена в сградата на „Имка“, посочи Иван Стоянов, диригент на Габровски камерен оркестър.
В събитието ще участват дуо в състав Терез Стойнова – цигулка и Габриела Цветанова – контрабас ще представи програма със Сонати за цигулка и бас от бароковите колоси Арканжело Корели и Йохан Себастиан Бах.
До края на август оркестъра ще изнесе още два концерта, те ще бъдат на 14 и 28 август, допълват организаторите.
Габровският камерен оркестър е основан през есента на 1969 г. по инициатива
Изпълнителите Холзи и Лени Кравиц ще пеят на церемонията по връчването на видео музикалните награди на MTV тази година, съобщи Мюзик нюз.
Холзи ще излезе на сцената, за да изпълни песен от предстоящия си пети студиен албум, а Лени Кравиц ще пее на живо на събитието за първи път от 25 години.
Други двама изпълнителя, за които бе обявено, че ще участват в церемонията, са Бенсън Буун и Лиса от групата „Блекпинк“. Тайландската певица Лиса, която получи четири номинации тази година, ще направи своя солов дебют, а Бенсън Буун е номиниран за три награди, включително за най-добър нов изпълнител.
Събитието ще се състои в Ню Йорк на 11 септември.
Тази година за видео музикалните награди са номинирани изпълнители като Сабрина Карпентър, Камила Кабело, Чапъл Роан, Рау Алехандро и ГлоРила.
Попзвездата Тейлър Суифт е начело с 10 номинаци
Гигантски смърч, който ще служи за тазгодишната коледна елха пред Центъра „Рокфелер“, отпътува към Ню Йорк в четвъртък от родното си градче Уест Стокбридж в щата Масачузетс, съобщи АП.
Иглолистното дърво с височина 23 метра и тегло 11 тона бе отсечено в четвъртък сутринта и с помощта на кран бе качено на камион. То ще измине 225 км до Центъра „Рокфелер“, където ще бъде издигнато в събота. Дървото, което ще бъде украсено с 50 000 разноцветни лампички и короновано със звезда от Сваровски, ще остане на показ до средата на януари.
Това е първата коледна елха в Центъра „Рокфелер“ от 1959 година насам, която пристига от Масачузетс.
Жители и гости на Уест Стокбридж, някои от които облечени като Дядо Коледа, наблюдаваха иззад бариера как работниците отрязват дървото в четвъртък сутринта. Докато те правеха снимки и видеозаписи на събитие
Красимир Желев разказа още, че се стреми да достигне духовно излъчване в общото, което е присъщо на набизма (движение в изкуството).
Отскоро художникът твори и фигурални композиции и по думите му това е благодарение на житейския път, по който е тръгнал и заради вдъхновението, което е получил от разложкия край, където живее от няколко години.
За първи път българските групи „Прегърнат облак“ и „Тиферет“ ще представят съвместен концерт в Бургас.
Събитието ще се проведе на 13 август в галерия „Георги Баев“, съобщиха от културното пространство.
Идеята за съвместно събитие възниква от музикална среща между композиторката на „Прегърнат облак“ Теодора Илиева и един от най-колоритните музиканти-импровизатори Константин Кучев, вокалист на „Тиферет“. По думите на организаторите замисълът на концерта е музикално сливане и споделяне на авторски песни, идеи и импровизация.
„Прегърнат облак“ (A Cloud Embraced Project) е музикална акустична група, създадена пред 2019 г. в Бургас. Стилът на песните е мелодичен рок с елементи на бардовата изпята поезия. Композитор и вокалист на бандата е Теодора Станчева, а за акомпанимента на перкусии, китара и чело отговарят музикантите Асен Хайдутов, Ивайло Нинчев и Евелина С
В Ямбол на 18 сепември ще бъде представен новият музикален проект на световноизвестния барабанист Майк Терана, маестро Левон Манукян и Разградската филхармония „Димитър Ненов“.
Концертът „Класиката среща Майк Терана“ ще е на 18 септември в Лятното кино, а при неподходящи метеорологични условия – в Зрителната зала на Община Ямбол, съобщиха организаторите от Star Productions.
Ще звучат класически произведения на Бах, Моцарт, Росини, Пучини, но по един по-нестандартен и доста наелектризиращ начин. В музикалната симбиоза се включва и сопраното Росица Метаниева. Освен две класически произведения, тя ще изпее и песен на „Лед Цепелин“ под съпровода на Майк Терана, каза маестро Манукян в Разград, дни преди премиерата в града тази вечер.
След многобройните концерти в цял свят с Ингви Малмстийн, Аксел Руди Пел и Таря Турунен, бар
Варненският куклен театър постави спектакъл по „Храбрият оловен войник” от Х. Кр. Андерсен. Режисьор е Иван Колев, за когото това е дипломна работа. Историята е разказана от собствениците на магазин за детски играчки в Копенхаген - господин Нилсен, съпругата му Тилда и децата Ханс и Джени. Това е шеста постановка по датския писател на варненска сцена.
Избрах тази приказка, защото ме е очаровала още в детството ми. От малък обичам този автор, но трябваше да минат години, за да добия самочувствието и увереността да поставя спектакъл по него, тъй като Андерсен не се прави лесно на куклен театър, сподели режисьорът.
Той припомни, че догодина се честват 220 години от рождението и 150 години от кончината на писателя. Затова е искал да доближи своя първи дебютен спектакъл до неговата романтична епоха, в която темата за детството и играчките е водеща. К
Художниците са медиатор. Те са връзка между духовното и материалното. В художника е заложено изначално да си мечтае това, което прави, не само да има стойност, а и някаква мисия, по-голяма ценност, идея, която ще остане и ще се пренесе в бъдещето. В наше време обаче все повече се усложнява моята задача да убедя младите хора, че в това има смисъл, път, бъдеще, че всички световни музеи излагат живописни произведения и те са ценни и днес.
Това каза в интервю проф. Здравка Василева, която е преподавател и ръководител на катедра "Живопис" в Националната художествена академия (НХА) в София.
Тя гостува със своя самостоятелна изложба във варненската галерия „Ларго“.
По думите й не може да отричаме съвременния живот или да го смятаме за по-лош отпреди. Но изкуството има механизма да ни одухотворява, да ни извисява и свързва с по-духовни категории, с це
Групата Ali представя дебютния си албум Introverse на 23 ноември в „Строежа“, в София, съобщават от Projector Plus.
По думите им Introverse, излизащ днес във всички стрийминг платформи, отбелязва нова глава за бандата, която работи по него повече от четири години. Албумът съдържа десет песни.
„Introverse е дълбоко потапяне в собствените мисли и емоции, създаден и записан с изключителна прецизност, албумът разкрива внимателно изпипани инструментални и лирични линии. От деликатна музикална дестилация на индивидуалния вътрешен свят до потенциална социална трансформация, този албум е чиста космическа енергия и вдъхновение. Introverse е записан и продуциран от Калоян Димитров и завършен с финалните щрихи на мастеринга от Робин Шмит, работил с Arctic Monkeys, Nothing
Той припомни думите „половин час и 30 години преди това" отнема изработването дадена картина. За всяка е нужно различно време, важно е да „узрее“ идеята, каза Желев. Той подреди 36 творби и те ще могат да бъдат видени до края на този месец.
Изложбата се открива съвместно между самоковската „Ретро арт галерия“ и Национален дарителски фонд „13 века България“.
Красимир Желев е роден на 27 февруари 1968 година в село Василево, област Добрич. Завършва Средно специално художествено училище (дн. Национална гимназия по пластични изкуства и дизайн „Академик Дечко Узунов“) в Казанлък и педагогика на пластичните изкуства в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ специалност – живопис, сочи справка на отдел „Справочна“ към . Красимир Желев от 1992 г. е член на Дружество на шуменските художници (ДШХ). Работи основно в областта на живописта и рисунката.